Terapia niedoczynności tarczycy z LT3 czy bez LT3 – oto jest pytanie

W trakcie XXI Kongresu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, który odbył się w Lyonie w dniach 18-21.05.2019, prof. James Hennessey z Harvard Medical School przedstawił szczegółową analizę zależności między objawami wiązanymi z niedoczynnością tarczycy, parametrami hormonalnymi (m.in.: tyreotropina, tyroksyna, trójjodotyronina), uwarunkowaniami molekularnymi (polimorfizmy genów dejodynaz) oraz komfortem psychologicznym pacjentów (uczuciem dobrostanu).

W dostępnej literaturze nie znalazł dowodów na korzyści z oznaczania T3/T4 (FT3/FT4) w celu indywidualizowania terapii. Wskazał na ograniczenia możliwości wykorzystania stosunku T2/T3 czy też faktu obecności polimorfizmu MCT10.

Aktualnie wydaje się, że u pacjentów z niedoczynnością tarczycy leczenie łączone (LT3 + LT4) nie jest bardziej efektywne od monoterapii LT4. Mimo pewnych sygnałów (wyniki badania satysfakcji pacjentów) nie poleca się także ekstraktów z tarczycy zwierzęcej osobom, u których standardowa terapia nie przynosi spodziewanych efektów.

Author Info

xmedendo

kom
Translate »