Dieta w schorzeniach tarczycy

Temat… rzeka. Brak wiarygodnych badań naukowych w tym zakresie – a co za tym idzie brak dowodów – sprawia, iż towarzystwa medyczne zasadniczo nie uwzględniają dietoterapii w zaleceniach dotyczących schorzeń gruczołu tarczowego (czy też szeregu innych dysfunkcji hormonalnych). Z drugiej strony nie mamy wątpliwości, że to jak odżywiamy się w znaczącym stopniu decyduje o naszym samopoczuciu i zdrowiu.

Publikacja „Dieta w chorobach autoimmunologicznych” pod redakcją M. Gałeckiej (PZWL 2017) przybliża czytelnikom (pacjentom) problematykę wpływu żywienia na zdrowie i przebieg omawianych schorzeń. Jest autorskim spojrzeniem na wybrane aspekty diagnostyki stanu układu trawiennego oraz możliwości doboru diety do indywidualnych potrzeb. Zachęca do podjęcia poszukiwań w tym zakresie

Często oferowane na różnych portalach/grupach społecznościowych gwarancje wyleczenia dysfunkcji tarczycy poprzez dietę proponowałbym przyjmować z dużym sceptycyzmem. Zgodziłbym się z autorką książki, iż: „(…) dieta i suplementacja powinny stanowić wsparcie leczenia, a nie być stosowane w zamian”.

Author Info

xmedendo

kom
Translate »