Nie lekceważmy zapalenia dziąseł!

Przewlekły stan zapalny jest uznanym czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji zawału mięśnia sercowego i udaru naczyń mózgowych. Markerem obecności zapalenia w organizmie jest stężenie białka C-reaktywnego (CRP) we krwi. Wydaje się, że nie dość często sięgamy po to oznaczenie w praktyce klinicznej.

Choroby przyzębia są jedną z kluczowych przyczyn utrzymywania się systemowego zapalenia. W USA ponad 47% osób powyżej 30 roku życia cierpi na paradontozę, a powyżej 65 rż. – ponad 70% populacji. Naukowcy z Florida Atlantic University Schmidt College of Medicine, Marshfield Clinic Research Institute i University of Wisconsin School of Medicine and Public Health sugerują, iż stosowanie pasty Plaque HD nie tylko pozwala na identyfikację płytki nazębnej, ale także znacząco ułatwia jej usunięcie.

Autorzy opracowania opublikowanego w American Journal of Medicine planują dalsze badania nad kontrolą stanu przyzębia jako metodzie zapobiegania schorzeniom układu krążenia i innym chorobom przewlekłym.

https://eurekalert.org/pub_releases/2020-02/fau-ctp022020.php#

Author Info

xmedendo

kom
Translate »